zjazd z S6 w Byszewie i MOP razem nam się uda

Wiele osób z niedowierzaniem podchodziło do informacji jak to mogło się stać, że po tak wielu latach oczekiwania na inwestycje drogowe w naszej gminie jakim miał być węzeł w drogowy i MOP w Byszewie na nowej drodze S6 mogliśmy je stracić praktycznie na samym końcu postępowania tuż przed przetargiem.

Dlaczego tak się stało? Kto zawinił i co można byłoby zrobić lepiej? To chyba nie jest dobry czas teraz, aby się zajmować szukaniem odpowiedzi na te pytania bo decyzje zapadły, a czasu na działanie jest niewiele, o ile jeszcze go mamy. Temat już był omawiany też na naszym portalu. Potrzeba jest, abyśmy wszyscy jako mieszkańcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia razem podjęli działania, aby spróbować przywrócić zarówno MOP jak i zjazd w naszej gminie bo argumenty przemawiają za tym, że ta inwestycja nie tylko będzie opłacalna społecznie, ale zwróci się ekonomicznie i to w niedalekiej perspektywie.

Sprawa nie ruszyła by tak dynamicznie z miejsca gdyby nie wsparcie dwóch osób. Mocno zainteresowali się tematem Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Pliszka i V-ce Przewodniczący Pan Jan Wers. Mając tak duże wsparcie można było rozpocząć działania, aby nasz problem trafił do osób, które mogą wpłynąć na zmianę obecnego stanu. Odbyliśmy już pierwsze rozmowy w zeszłym tygodniu. Poparcie dla przywrócenia tej inwestycji mamy zarówno od Pana Posła Czesława Hoca jak i Pana Posła Marka Hoka. Co jest najlepszym dowodem, że argumenty nasze są silne.

Z uwagi na planowane posiedzenie Sejmu w dniach 21-24.07 należało jak najszybciej skierować pismo, aby była możliwość złożenia interpelacji w naszej sprawie. Stowarzyszenie DIALOG uzyskując aprobatę, takie pismo przygotowało do Pana Posła Czesława Hoca. Zdecydowano, że jest zbyt mało czasu, aby zbierać podpisy mieszkańców, dlatego pod pismem podpisali się radni, sołtysi i Wójt, ale również Stowarzyszenie z Byszewa, których w ciągu tych kilku godzin zbiórki zastaliśmy w miejscu zamieszkania.

Treść pisma:

[nggallery id=89]

Interpelacja poselska została złożona w dniu dzisiejszym

Nie było też problemu, aby tuż przed samym wyjazdem do Warszawy spotkać się Panem Posłem Markiem Hokiem, który znalazł dla nas czas i wysłuchał problemu. Na spotkaniu zapewniliśmy, że oficjalnie skierujemy się z taką prośbą jednakże nie chcemy, aby tak jak poprzednio tylko Stowarzyszenie Dialog było kierującym prośbę, bo to my mieszkańcy będziemy o inwestycje postulować. Dlatego kolejnym krokiem będzie zbiórka podpisów pod listem otwartym do Pana Posła Marka Hoka, który bardzo zainteresował się sprawą. Zostaliśmy zapewnieni o możliwości w bardzo krótkim czasie zorganizowania spotkania w GDDKiA w Szczecinie.

Pismo to w postaci listu umieścimy również na naszym portalu, ale zanim to uczynimy prośba do wszystkich, aby aktywnie włączyli się w zbieranie podpisów. Treść listu zostanie wcześniej uzgodniona, aby była zgodna z opinią jak największej liczby mieszkańców. To musi być mocny głos z Gminy z prośbą o przywrócenie tej inwestycji, która jest gwarancją naszego rozwoju.

Najważniejsze aspekty węzła S6 i MOP w Byszewie to:

  • możliwość wyrwania Gminy Siemyśl z wieloletniej stagnacji, a wręcz w porównaniu do Gmin sąsiednich degradacji
  • doskonałe miejsce na lokalizację specjalnej strefy ekonomicznej (tuż przy zjeździe kilkadziesiąt hektarów to ziemia Skarbu Państwa we władaniu ANR)
  • idealne miejsce usytuowania bazy magazynowej dla Portu Kołobrzeg, jak i innej składowej (węzły bliżej Kołobrzegu znajdują się przy terenach mieszkaniowych)
  • odciążenie gminnych dróg od ciężkiego transportu firm które działają na naszym terenie to zapewni komfort w działaniu tym firmom oraz mieszkańcom
  • zapewnienie dogodnego dojazdu do Gmin Gościno i Trzebiatów dla podróżujących od strony Szczecina (w ostatnich tygodniach na nowopowstałym rondzie w Bezprawiu tworzyły się korki głównie za sprawą podróżujących turystów do Kołobrzegu, zarówno od strony Szczecina; w tym też podróżujący od strony np. Poznania, którzy jadą przez Gorzów Wlkp. W połączeniu z ruchem w stronę i od Trzebiatowa sprawia, że rondo się blokuje). Zjazd w Byszewie z pewnością odciążyłby to rondo, które położone blisko zjazdu z S6 w Bezprawiu w okresach wakacyjnych może blokować cały węzeł podobnie jak bramki na autostradach
  • odsunięcie MOP od granic miasta Kołobrzeg sprawi, że Kołobrzeg nadal będzie napotykał na problemy z wjazdami TIR i ich postojami. W Kołobrzegu nie ma dogodnego dużego parkingu. Z informacji zebranych wśród firm transportowych wynika, że Ci często pozostawiają swoje pojazdy nawet w okolicach Rymania

Zjazd i MOP w Byszewie sprawia, że zyskujemy na terenie naszego Powiatu idealne miejsce na rozpoczęcie działalności, zyskując w perspektywie dużych wpływów do budżetu to sprawia, że nakład poniesiony na tą inwestycję może się zwrócić, a przez to jest to inwestycja opłacalna dla Skarbu Państwa.

Powyższe argumenty same siebie bronią. Bez zjazdu przyszłość tej Gminy stoi pod znakiem zapytania.

Przewodniczący Rady zwoła sesję Rady Gminy, aby podjąć stosowne uchwały. O terminie poinformujemy. Warto na niej być.

wykorzystano zdjęcie ze strony GDDKiA

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku