Wybory

Niebawem wybierzemy swoją przyszłość na kolejne 4 lata. Brzmi to mocno patetycznie, ale taka jest rzeczywistość. Coraz mniej chętnie uczestniczymy w wyborach, nie zdając sobie sprawy z tego, że nie biorąc udziału w głosowaniu to i tak oddajemy głos, ale sąsiadowi bądź sąsiadce, którzy biorąc udział w głosowaniu wybierają za nas. Wybierają wśród kandydatów z którymi się identyfikują, którzy załatwią (przynajmniej obiecują, że załatwią) ich sprawy.

Brałeś udział w głosowaniu to masz pełne prawo krytykowania tego co się dzieje w Twojej okolicy, jak nie byłeś na głosowaniu to do kogo możesz mieć pretensje jak nie do siebie.

Załóżmy, że głosując wspierasz danego kandydata i on wygrywa – masz prawo wymagać, aby wywiązał się z obietnic, a przez to rozliczać z podejmowanych działań.

Jeżeli głosowałeś / głosowałaś, a kandydat nie przeszedł w wyborach, masz prawo do krytyki i niezadowolenia, ale i możliwość wpływu na kandydata wybranego, aby w przyszłości mógł otrzymać Twój głos.

 

Nie głosujesz – nie narzekaj przez najbliższe 4 lata.

Gmina jest silna swoimi mieszkańcami i jeżeli uwierzymy, że mamy wpływ na zmiany to „góry” możemy przenosić. Niech nam nikt nie wmawia, ze jesteśmy w czymś gorsi. Ja w tej Gminie widzę bardzo wiele osób, które mają mnóstwo dobrej woli i chęci do działania tylko blokuje ich to, że przez wiele lat wmawiano im, że „tutaj to nic nie warto robić”.

Uwierzmy  w to, że mamy wpływ na to co się dzieje w naszej Gminie. Zawsze mamy prawo zapytać na co są wydawane nasze podatki, jak i zgłaszać swoje potrzeby i oczekiwania względem Gminy. Tylko poprzez otwarty dialog, a nawet krytykę możemy zmieniać naszą rzeczywistość na lepszą. Nie ma nic gorszego niż jałowe dysputy jak to jest źle, a było lepiej. Zastanówmy się jak zrobić, aby już teraz było lepiej.

Nie ma nic gorszego (z punktu widzenia życia obywatelskiego) niż nie uczestniczenie w wyborach, a szczególnie samorządowych. Mając na uwadze, że niebawem wybory parlamentarne to kandydaci na posłów w pierwszej kolejności pojadą do Gmin gdzie frekwencja była najwyższa. Do gminy gdzie nie ma chętnych do oddania głosu kandydaci nie przyjeżdżają. Wyróbmy sobie dobrą opinię uczestnicząc aktywnie w wyborach.

Tak wiele od tego zależy. Zajmie to tylko chwilę. A na kogo głosować to już Wy szanowni Wyborcy wiecie najlepiej.

Pamiętajmy, że po wyborach niedzielnych nadejdzie poniedziałek. Może w innym składzie, a może w tym samym musimy dalej współpracować dla naszej Gminy. Więc szanujmy się nawzajem, a będzie nam łatwiej.

Tomasz Heciak

Stowarzyszenie Dialog

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku