Walne zgromadzenie OSP Siemyśl

W dniu 21.02.2015r. odbyło się walne zgromadzenie OSP Siemyśl. Na spotkanie sta9wili się wszyscy zaproszeni goście:

Anna Mieczkowska Członek Zarządu Wojewódzkiej  OSP

Mieczysław Burzyński Komendant Powiatowy  Komenda Powiatowa PSP w Kołobrzegu

Andrzej Rachalewski Wiceprezes prezes Zarząd Powiatowy ZOSPRP

Paweł Adamczak Prezes Zarządu Gminnego OSP  Siemyśl, Radny Powiatu

Jacek Pliszka Przewodniczący Rady Gminy

Marek Dołkowski Wójt Gminy Siemyśl

Podsumowano rok 2014 oraz przedstawiono plany na bieżący okres. Do najważniejszych należeć będzie rozpoczęcie budowy nowej remizy oraz zakup aparatów powietrznych w ilości 4 sztuk.

Wójt Marek Dołkowski potwierdził gotowość Gminy do wydatkowania środków na budowę nowej remizy strażackiej. Według kosztorysu koszt budowy to 650.000 PLN , Gmina zabezpieczyła w budżecie połowę tych środków dzięki podjętej uchwale jeszcze za poprzedniej kadencji w 2014r.

Po wystąpieniu Wójta głos zabrała Pani marszałek Anna Mieczkowska jako członek Zarządu Wojewódzkiego OSP. Jak podkreśla z racji stanowiska bliskim jej serca jest los strażaków przez co w poprzedniej perspektywie budżetu unijnego wspierała przeniesienie środków między liniami tak, aby wszystkie prawidłowo złożone wnioski o dofinansowanie z OSP zostały sfinansowane. I tak się faktycznie stało w dwóch naborach 2010 i 2013 zabezpieczono środki w kwocie 47 mln.

Niestety w obecnej perspektywie budżetowej środki są już mniejsze. Obecnie można liczyć na pokrycie inwestycji dla OSP w kwocie 12 mln. Jak podkreśla jednak Pani marszałek Anna Mieczkowska dzięki temu, że większość inwestycji już zostało zrealizowanych jest dużo większe prawdopodobieństwo dla akceptacji wniosku z Siemyśla. Konkurs ma ruszyć w drugiej połowie obecnego roku.

Wójt zapewnił, że Gmina jest przygotowana. To ważne bo od przygotowania wniosku zależy w dużej mierze jego akceptowalność.

Przewodniczący Rady Gminy Siemyśl Jacek Pliszka zapewnił, że Rada będzie stać na straży wykonania zaplanowanych wydatków i inwestycji dla OSP w Gminie Siemyśl.

Mieczysław Burzyński Komendant Powiatowy PSP w Kołobrzegu przypominał jak ważne jest właściwe przygotowanie do akcji, w których należy zwracać uwagę też na własne bezpieczeństwo. Strażakom przydarzają się często rozmaite kontuzje. Udział w akcji zawsze wiąże się z ryzykiem. Właściwe przeszkolenie oraz trening może zabezpieczyć strażaka w akcji przed kontuzją.

W temacie szkoleń rozwinęła się dyskusja gdyż strażacy z Siemyśla poczuli się pominięci przy rezerwowaniu miejsc dla uczestników. Sprawa się wyjaśniła, a komendant PSP zadeklarował, że w tym roku wszelkie braki szkoleniowe zostaną usunięte. Pozostaje też zawsze do dyspozycji strażaków, jego drzwi jak podkreśla są zawsze otwarte o czym niektórzy już mogli się przekonać

Na zebraniu Andrzej Rachalewski odpowiadał na pytania strażaków dotyczących bieżących spraw wyjaśnił też ścieżkę pozyskiwania dotacji. Jedną z bieżących pilnych spraw jest możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie zakupu profesjonalnego toru wykorzystywanego w zawodach strażackich dzieci i młodzieży.

Tor posiada stosowną certyfikację jego koszt to 10.700 PLN. Gmina Siemyśl jest jedyną w Powiecie, która do tej pory nie zakupiła toru.

Jest możliwość uzyskania dofinansowania toru w kwocie 4.700 PLN. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku o dofinansowanie do końca lutego  (tj. w tym tygodniu). Aby złożyć wniosek Rada Gminy musiałaby podjąć uchwałę o przeznaczeniu środków w kwocie 6.000 PLN na zakup. Jest to możliwe gdyż na 25.02.2015r. zaplanowana jest Sesja Rady Gminy. Nie stoi nic na przeszkodzie, aby postarać się znalezienie środków na ten cel.

Dziękujemy za zaproszenie na wzięcie udziału w walnym zgromadzeniu. Gratulujemy uzyskania absolutorium.

[nggallery id=59]

p.s.

W tym roku Powiatowe Zawody Pożarnicze w czerwcu w Siemyślu.

 

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku