Standard planowanej drogi ekspresowej S6

Temat drogi ekspresowej S6 powrócił bo wydaje nam się, że nie wszyscy mają świadomość tego co to jest droga ekspresowa i jakie spełniać musi standardy.

Drogi tego typu na wiele lat, a wręcz na zawsze zmieniają sytuacje społeczności i miejsc gdzie przebiegają. Lokalizacje zjazdów z dróg tego typu to szansa na wielki rozwój. W Kołobrzegu rozbudowano port, aby możliwe były wejścia większych ładunków, budowana jest obwodnica która ma uzyskać połączenie z naszą drogą ekspresową wraz ze zlokalizowanym zjazdem w naszej Gminie.

Droga ekspresowa S6 wybudowana będzie w przekroju dwujezdniowym, po 2 pasy ruchu na każdej jezdni. Do tego ekrany akustyczne, siatki zabezpieczające przed zwierzyną i szereg innych udogodnień. Wygląda to tak ja na zdjęciach poniżej:

[nggallery id=65]

W odróżnieniu od autostrady na ekspresówce jedzie się o 20km/h wolniej, brak jest budek telefonicznych, a sam przejazd bezpłatny.

 

Dostępność do drogi będzie jedynie w węzłach drogowych ruch lokalny będzie się odbywać za pomocą dróg zbiorczych oraz bezkolizyjnych przejazdów drogowych z jednej strony drogi na druga (bez połączenia z droga ekspresowa). Jeden z niewielu takich zjazdów usytuowany będzie przed Byszewem od strony Nieżyna.

Aby droga był jak najmniej uciążliwa dla środowiska i ludzi konieczne będą: wiadukty, mosty, przejazdy gospodarcze, przejścia dla zwierząt dużych, średnich, małych i płazów, przepusty.  Celem ochrony akustycznej otaczającego terenu przewidziano budowę ekranów akustycznych. Łączna długość zabezpieczeń akustycznych (w tym również nasadzeń zieleni izolacyjnej) wyniesie 50 kilometrów.

 

Wybrane parametry techniczne klasa techniczna „S” – ekspresowa,

– prędkość do 110 km/h

– ilość pasów ruchu – 2 x 2

– szerokość jezdni – 2 x 7,0 m

– szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m

– szerokość poboczy gruntowych – 2 x 0,75 m

– szerokość pasa dzielącego – 4,0 m (plus dwie opaski o szerokości po 0,5 m każda)

Informacje bezpośrednio ze strony GDDKiA. Program budowy dróg na lata 2015-2020 i szczegółowa mapa pod adresem

Przykład, jak można zagospodarować okolicę obok zjazdu w samym lesie (droga przy węźle w Goleniowie):

goleniów (Medium)

 źródło mapy: google.pl – Kliknij mapę! aby zobaczyć z bliska

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku