Spotkanie robocze w sprawie S6 w Byszewie

Dziś w świetlicy wiejskiej w Byszewie odbyło się bardzo robocze spotkanie z przedstawicielami GDDKiA O/Szczecin, Urzędu Marszałkowskiego, Gminy Siemyśl i Rymań oraz rolnikami i przedsiębiorcami. Spotkanie prowadził Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Lech Bany.

Spotkanie pomogło wyjaśnić wiele kwestii i wątpliwości związanej z inwestycją.

Postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i wybudowanie drogi S6 na odcinku Modlimowo – Kołobrzeg wygrało konsorcjum firm:

PolAqua Sp. z o.o., ul. Dworska 1, Wólka Kozodawska 05-500 Piaseczno, Polska

Dragados S.A. Avda. Del Camino de Santiago 50, 28050 Madryt, Hiszpania

Planowany termin podpisania umowy na wykonanie w/w odcinaka to najbliższy piątek 09.10.2015r.

Od chwili podpisania umowy wykonawca ma 34 miesiące na zakończenie w budowy. Jednakże w czasie tego okresu jest zobligowany do uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę w pierwszych 15 miesiącach. Jest to termin graniczny, jeżeli inwestor szybciej uzyska pozwolenie szybciej będzie mógł zacząć prace budowlane. Mając już uzgodniony projekt budowlany do prac przystąpią rzeczoznawcy, którzy będą wyceniać przejmowane nieruchomości pod inwestycję. Miesiące zimowe 15 XII – 15 III nie  wliczają się do terminu oddania inwestycji.

GDDKiA planuje oddanie drogi S6 na odcinku Kiełpino – Kołobrzeg do użytku na IV 2019r.

To wykonawca będzie bezpośrednio kontaktował się z właścicielami nieruchomości.

Jak podkreślała Pani Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Barbara Wójcik. Rzeczoznawcy mają za zadanie bardzo rzetelnie wycenić nieruchomość z uwzględnieniem utraconych przyszłych przychodów, ale ważnym też będzie fakt utrzymania aktualnej kultury rolnej. Oznacza to, że nieużytkowane grunty (ugory) będą miały  dużo mniejszą wartość niż te które są zadbane.

Gdy na potrzeby inwestycji wyłączona część działki będzie tak duża, że pozostały fragment nie będzie nadawał się do użytku możemy wystąpić z wnioskiem o jego wykup przez Skarb Państwa tzw. „resztówka”. Jak podkreśla Z-ca Dyrektora GDDKiA ds Inwestycji Mariusz Mierzwa inicjatywa musi jednak wyjść od właściciela nieruchomości.

Ważną informacją jest też ta, że przy tzw. „bezproblemowym wywłaszczeniu” możemy zyskać dodatkowe 5% oferowanej ceny. Działa to tak, że otrzymując decyzję o wywłaszczeniu biegnie termin 30 dniowy na uprawomocnienie decyzji. Jeżeli przed zapadającym terminem zgodzimy się dobrowolnie wydać nieruchomość zainkasujemy dodatkowe 5%.

Otrzymaliśmy zapewnienie, że GDDKiA jest za węzłem w Byszewie i nie wyklucza przywrócenia MOP przed Niemierzem, ale gmina Siemyśl (najbardziej zainteresowana) musi jednak zwrócić się formalnie z wnioskiem o przywrócenie węzła. To co ogranicza lokalizację zjazdu na drogę powiatową to stan drogi powiatowej co wiąże się z koniecznością jej przebudowy. Kolejny raz padło ze strony GDDKiA że przebudowa musiała by to być, aż do rogi wojewódzkiej. Dlaczego, aż do drogi wojewódzkiej? padło to z naszej strony skoro zjazd musi być na drogę o określonej klasie to przebudujmy jedynie odcinek 1 km pomiędzy tablicą Nieżyn – Byszewo (wersja oszczędnościowa). Wykonawca z uwagi na konieczność przejścia bezkolizyjnego musi i tak przebudować 0,5km odcinka drogi powiatowej remontując pozostały odcinek zapewniamy możliwość wjazdu na drogę przedsiębiorcom z Byszewa oraz ulokowanie strefy ekonomicznej. Pan Dyrektor zapewnił, że to przeanalizuje.

Przy opracowywaniu Raportu Środowiskowego węzeł w Byszewie był uwzględniony co znacznie ułatwia jego przywrócenie.

Zgłosiliśmy konieczność przeanalizowania montażu ekranów akustycznych. Od chwili uzyskania decyzji środowiskowej na terenie Gminy doszły nowe inwestycje zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne. Ponowne pomiary będzie zobligowany zrealizować wykonawca przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

 Łukasz Górski Naczelnik Wydziału Dokumentacji na bieżąco szczegółowo wyjaśniał lokalizację i prezentował warianty przebiegu drogi.

 W kolejnym artykule umieścimy szczegółowy koncept projektu budowy naszego odcinka S6.

[nggallery id=100]

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku