Nie będzie zjazdu z drogi ekspresowej S6 w naszej Gminie!!!

Niestety kolejną sprawą jaką przespała nasza gmina to zadbanie o to, aby pozostawiono zgodnie z pierwotną koncepcją zjazd z drogi ekspresowej S6 pomiędzy Nieżynem, a Byszewem. Nie dość, że pozbawiono nas zjazdu to również plany budowy MOP ( Miejsce Odpoczynku Podróżnych na których często lokalizowane są stacje benzynowe jak i restauracje typu KFC czy McDonald`s) przeniesiono do sąsiedniego powiatu i gminy.

Zdumiewające bo mimo iż Wójt naszej  gminy był na bieżąco informowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o planach inwestycji ciągle wątpił w jej powstanie.

GDDKiA O/Szczecin już w marcu 2011 roku – czyli po tym jak decyzja środowiskowa stała się ostateczna przesłał do samorządów w tym do Gminy Siemyśl  informacje w sprawie tego projektu wraz z istniejącymi na tym etapie mapami przebiegu.

[nggallery id=83]

Następnie po opracowaniu koncepcji programowych we wrześniu 2014 roku przesłano kolejne pismo z informacjami o przetargach oraz szczegółowymi mapami przebiegu drogi.

Na sesji Rady Gminy w 2014r. tuż po ogłoszeniu przetargu Tomasz Heciak przedstawiciel Stowarzyszenia DIALOG zwrócił się z zapytaniem do Wójta z prośbą o wyjaśnienie dlaczego mimo, iż Gmina posiada informacje o przebiegu drogi i planowanej w najbliższym czasie inwestycji ciągle twierdzi, że jest to „daleka perspektywa” i „nie wiadomo, czy inwestycja w ogóle zostanie zrealizowana”.

Tyle, że wówczas Stowarzyszenie DIALOG zabiegało o zagospodarowanie terenu w pobliżu zjazdu na infrastrukturę komercyjną, a Gmina upierała się nadal na elektrownię wiatrową. Wyłączenie 2-3 wiatraków z tego terenu spowodowałoby, że można było tam zorganizować miejsce dla rozwoju firm, które zapewniały by pracę. Zasadnym byłoby również przeznaczenie terenu na składy, gdyż po rozbudowie portu morskiego w Kołobrzegu i przygotowanie „obwodnicy kołobrzeskiej” nasz węzeł byłby idealny na taką lokalizację. A podatki kolosalnie większe niż od 3 placów przeznaczonych pod elektrownie wiatrowe. Ciągle powtarzano jak mantrę w Urzędzie Gminy, że ta droga raczej nie powstanie,  a jak powstanie to nie za naszego żywota.

Nagle w nowym roku 2015 w Gminie odmieniło się nagle Wójt na zebraniach wiejskich ochoczo informował, że droga jednak będzie i nic już nie można zmienić zjazd będzie przed Byszewem i tak już zostanie (m.in. w Białokurach padło takie zapytanie). W osobistej rozmowie pomiędzy Tomaszem Heciak, a Wójtem Markiem Dołkowskim w dniu 22.04 podtrzymana została koncepcja, że zjazd w Byszewie zostaje. Co więcej opinię swoją Wójt podparł ustaleniami w ramach Stowarzyszenia Samorządowego S6 w której w marcu br Wójt Dołkowski został członkiem do Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Samorządowego S6 co sam podkreślał. To wprowadziło w błąd m.in. Stowarzyszenie DIALOG

Powyższepodniesiono bezpośrednio w rozmowie z GDDKiA. Niestety w styczniu gdy ostatecznie decydowano ostatecznie o lokalizacjach nie było reprezentanta Gminy Siemyśl mimo zaproszenia.

Nieobecni nie mają głosu.

GDDKiA potwierdzila brak uczestnictwa przedstawicieli gminy Siemyśl w posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad w dniu 14 stycznia 2015. Na tym spotkaniu przyjęto koncepcję programową dla odcinka Modlimowo – Kołobrzeg w wariancie zakładającym brak węzła Byszewo.

Co robił nasz Wójt 14.01.2015r. gdy decydowano o kwestii istotnej dla naszej Gminy na najbliższe pokolenia!?Dlaczego nie oddelegowano nikogo z urzędników?

Natomiast urzędnicy GDDKiA są otwarci na rozmowę i współpracę. Wygląda na to, że było to jednostronne działanie gdyż GDDKiA na bieżąco informowało gminę o przedsięwzięciu, a nasza gmina ciągle twierdziła, że inwestycji w najbliższym czasie nie będzie więc to nie był dialog, a monolog.

http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/8808/droga-ekspresowa-s6-goleniow-poczatek-obwodnicy-slupska

wykorzystano zdjęcie GDDKiA : http://www.gddkia.gov.pl/pl/g/Obwodnica-Nowogardu-w-ciagu-S6

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku