Barszcz Sosnowskiego

Temat inwazyjnej i groźnej rośliny jaką jest Barszcz Sosnowskiego, co roku wraca na nowo. Jednak rokrocznie wiadomości są coraz groźniejsze z uwagi na poparzenia śmiertelne. Wiele gmin walczy z tą rośliną sięgając po dotacje szczególnie. Dotyczy to szczególnie naszego województwa gdyż roślina to zarasta tereny bardzo intensywnie. Kołobrzeg rozsyła nawet powiadomienia do właścicieli na których gruntach rośnie barszcz o konieczności usunięcia tej rośliny.

Zauważyliśmy, że w naszej Gminie roślina ta rokrocznie zajmuje coraz większe powierzchnie w naszej Gminie i wygląda na to, że nic się z tym nie robi. Nie czekajmy, aż wydarzy się tragedia.

Był problem do kogo kierować informacje w sprawie tej rośliny w naszej gminie dlatego oficjalnie zwróciliśmy się 21.07 z zapytaniem na skrzynkę mailową Urzędu Gminy z prośbą o podanie jaki jest stan występowania barszczu na dzień dzisiejszy oraz do kogo zgłaszać występowanie. Fragment odpowiedzi:

„…Referat Infrastruktury Technicznej i Rolnictwa Urzędu Gminy Siemyśl rozpoczął inwentaryzację stanowisk występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy. W związku z tym, że jest to gatunek inwazyjny, mający szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi, postanowiono zebrać dane, które pozwolą na oszacowanie skali problemu w naszej gminie.

Następnie artykuł wstawiony został na stronę:

http://siemysl.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=851:inwentaryzacja-barszczu-sosnowskiego&catid=18:aktualnoci …”

gdzie znajduje się specjalny formularz do zgłoszenia gdzie rośnie roślina. To pobrania również ==> tutaj <==

Lepiej późno niż wcale.

W podziękowaniu za reakcję na mail i zainteresowanie się sprawą, chcielibyśmy za naszym pośrednictwem również przekazać informację i link do formularza w sprawie pozyskania dotacji na likwidację rośliny.

Wniosek o dofinansowanie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dofinansowuje do 300.000 zł maksymalnie 75% kosztów kwalifikowanych. O dotacje można było zabiegać również w 2014r. Znowu coś przegapiliśmy?

Gdyby 300.000 zł było zbyt mało to Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kilka dni temu ogłosił nabór na dofinansowanie w kwocie 300.000 zł do 2.000.000 zł w formie dotacji – do 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Możliwość uzpełnienia wkładu własnego w formie pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wnioski można składać od 17.08 – 30.09.2015r.

szczegóły dotacji Warunki dofinansowania NFOSiGW

tylko, aby składać wnioski o dotacje musimy wiedzieć co i gdzie chcemy zlikwidować.

Pomóżmy naszej Gminie w zbieraniu informacji, które tereny Barszcz Sosnowskiego porasta.

Zróbmy to dla własnego bezpieczeństwa.

Pod żadnym pozorem nie zbliżajmy się do tych roślin, bo jak mówią specjaliści nawet jej opary, które osiadając na wilgotną skórę mogą ją dotkliwie poparzyć. Nie wspominając już o jej dotykaniu co z pewnością może być przyczyną tragedii.

Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku