Uwaga na zmiany w dopłatach dla rolników

Od roku 2015 w składanych wnioskach o dopłaty bezpośrednie nastąpią dość istotne zmiany. Jedne płatności wypadają inne dochodzą. Najważniejsze informacje są  dla gospodarstw o powierzchni powyżej 10 ha oraz gospodarstw, które przystąpią do systemu małych gospodarstw <link> tzn. takich których poziom dopłat nie przekracza kwoty 1250 EUR (około 5.200,00 PLN  w zależności od podstawy kursu).

Od roku 2015 nowością będzie obowiązywała nowa płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska(tzw. płatność na zazielenienie) <link> szacunkowo będzie to kwota około 74 EUR do każdego hektara. Co do zasady wszyscy rolnicy korzystający z dopłat podstawowych będą objęci tą dodatkową płatnością, ale nie będzie to obowiązkowe.

Gospodarstwa o pow. do 10 ha, również te ekologiczne jak i wszystkie które przystąpią do w/w systemu małych gospodarstw w zasadzie z „urzędu” otrzymają dodatkową płatność na zazielenienie. Ważne jednak, aby rolnik gospodarujący na powierzchni powyżej 10 ha miał świadomość wprowadzenie jednej z 3 praktyk tj.:

W przypadku zasiewów ozimych decyzję musimy już teraz rozważyć gdyż w czasie składania wniosków w 2015 wykażemy już to co na gruntach jest.

Szczegółowy przewodnik dla tej nowej płatności przygotowała ARiMR, możemy go otworzyć tutaj.

Gdybyśmy chcieli przeliczyć szacunkową wartość dopłat na rok 2015 wykorzystajmy poniższy kalkulator:

KALKULATOR dopłaty bezpośrednie
KALKULATOR dopłaty bezpośrednie

 

Dodatkowo w 2015 roku rolnicy będą mogli ubiega się o dotacje z tytułu:

Pod linkami są stosowne odnośniki do strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i materiałów źródłowych.


Komentarze

Ostatnie wpisy

Popularne

Polub nas na Facebooku